WurstShop_Logo-01.jpg

Looking to see what we sell? Scroll down to see our product list.

Love our sausage but don't live in Dickinson? Click the button to see how you can get our products delivered to your doorstep.

Do you own a store and want to sell our products? Click the button to find out more.

We love to make our products specially for you. Whether it be a dietary need or wild game, we can do almost anything.

Smoked Country Style Sausage

Pork     $7.09 / lb.
Beef     $8.09 / lb.
Beef/Pork    $7.19 / lb.
Cheddar    $6.69 / lb.
Jalapeno    $6.69 / lb.
Jalapeno Cheddar    $6.99 / lb.
Jalapeno Pepper Jack    $6.99 / lb.
Sauerkraut    $6.69 / lb.
Buffalo     $10.99 / lb.
Elk     $10.99 / lb.

Unsmoked Country Style Sausage

Pork Sausage Rings    $5.99 / lb.
Pork Sausage Bulk Bags    $5.99 / lb.
Pork Breakfast Links    $5.99 / lb.

Brats

Regular    $6.99 / lb.
Cheddar    $7.19 / lb.
Bacon Cheddar    $7.29 / lb.
Jalapeno    $7.19/ lb.
Jalapeno Cheddar    $7.29 / lb.
Spicy Cajun    $7.19 / lb.
Mango Habanero    $7.29 / lb.
Sweet Italian    $7.19 / lb.
Sauerkraut    $7.19 / lb.
Pineapple    $7.19 / lb.
Pork Country Style    $6.99 / lb.
Buffalo    $10.99 / lb.
Elk     $10.99 / lb.

 Cheese

Cheddar N Salami    $6.99 / lb.
Cheddar N Bacon    $6.99 / lb.
Horseradish     $6.99 / lb.
Queso Jalapeno     $6.99 / lb.
Savory Onion     $6.99 / lb.
Garlic and Herb    $6.99 / lb.
Muenster Red Rind    $7.25 / lb.
Smoked Provolone    $7.99 / lb.
Apple Wood Smoked Mild Cheddar    $11.99 / lb.
Farmer’s Cheese    $7.29 / lb.
Swiss     $7.29 / lb.
Smoked Gouda    $9.99 / lb.
Hoffman’s Super Sharp     $7.29 / lb.
Colby Longhorn    $6.99 / lb.
Colby Jack Longhorn    $6.99 / lb.

Brat Patties

Regular    $6.19 / lb.
Cheddar    $6.29 / lb.
 

Beef Sticks

Regular    $9.50 / lb.
Cheddar Jack    $9.99 / lb.
Jalapeno    $9.75 / lb.
Mango Habanero    $9.99 / lb.
Buffalo / Pork    $10.99 / lb.
Elk / Pork    $10.99 / lb.

Other Smoked Products

Mini Hams    $7.50 / lb.
Turkey Breast    $7.50 / lb.
Smoked Salmon    $11.99 / lb.
Bone-in pork chops    $7.50/ lb.
Bacon    $8.99 / lb.

Fresh Cut Beef

Ribeye    $16.99 / lb.
New York Strip    $13.99 / lb.
Tenderloin    $29.00 / lb.
Flank Steak    $11.99 / lb.
Carne Asada    $14.99 / lb.
Sirloin Steak    $8.50 / lb.
Tri Tip Steak    $8.99 / lb.
T-Bone Steak    $13.99 / lb.
Porterhouse Steak    $13.99 / lb.
Brisket    $7.99 / lb.
Chuck     $6.99 / lb.
Prime Rib  (unseasoned)    $16.99 / lb.
Prime Rib (seasoned)    $17.99 / lb.
Freshly Ground Hamburger    $5.89 / lb.

Fresh Cut Pork

Pork Butt    $2.99 / lb.
Boneless Pork Chops    $5.85 / lb.

Seafood

Cod Filet    $7.76 / lb.
Frog Legs    $8.99 / lb.
Halibut Filet    $23.00 / lb.
Mahi Mahi    $12.98 / lb.
Red Tuna Steak    $14.04 / lb.
Alaskan Sockeye Salmon $9.99/ lb.
Scallops    $18.93 / lb.
Rock Lobster Tail 10—12 oz.    $29.99 / lb.
Rock Lobster Tail 16—20 oz.    $38.43 / lb.
King Crab Legs    $31.94 / lb.
Snow Crab Legs    $17.99 / lb.
2 lb. Raw Shrimp 6-8 shrimp per #  $53.95 Each
2 lb. Raw Shrimp 13 -15 shrimp per #  $33.95 Each

2 lb. Raw Shrimp 16 - 20 shrimp per #  $28.99 Each

Elk and Buffalo Products

Elk Country Style    $10.99 / lb.
Elk Summer Sausage    $10.99 / lb.
Elk Brats    $10.99 / lb.
Elk / Pork Sticks    $10.99 / lb.
1 lb. Ground Elk Frozen    $14.52 Each
4 oz. Elk Patties Frozen (pack of 4)    $14.52 Each
    
Buffalo Country Style    $10.99 /  lb.
Buffo Summer Sausage    $10.99 / lb.
Buffalo Brats    $10.99 / lb.
Buffalo / Pork Sticks    $10.99 / lb.
Buffalo Jerky     $31.27 / lb.
1 lb. Ground Buffalo Frozen    $13.79 Each
5 oz. Buffalo Patties Frozen  (pack of 4)    $14..52Each
 

Meat and Cheese Trays

Made with a variety of summer sausage, cheese, and beef sticks.

Small—serves 10    $29.99
Medium—serves 25    $42.99
Large—serves 30    $62.99 

Summer Sausage

Regular    $8.25/ lb.
Tangy    $8.35/ lb.
Garlic    $7.99 / lb.
Jalapeno    $8.35/ lb.
Buffalo    $10.99 / lb.
Elk    $10.99 / lb.

Old Fashioned Favorites 

Headcheese    $6.99 / lb.
Liver Sausage Rings    $6.99 / lb.
Liver Sausage Logs    $6.99 / lb.
Blood Sausage     $5.79 / lb.
Barley Sausage    $6.99 / lb.
Ring Bologna    $7.99 / lb.
Deli Bologna    $7.99 / lb.

We sell numerous products made by other companies. While we can’t showcase every product we sell due to the extensive amount, here are some products we are proud to sell from local businesses. When you are in the store, look for the “Pride of Dakota” sticker on many of the things we stock in our store. We are also a Pride of Dakota retailer!

Mare's Creations

Homemade jams and jellies. Many unique options to choose from. Great gift idea. Only some of the options are listed here. Prepared in Mott, ND.     
 

Jams from Dakota’s Native Fruits    $7.50 Each
Chokecherry Jelly    $7.50 Each
Jams from Plums    $7.50 Each
Jams from Strawberries    $7.50 Each
Jams from Pears    $7.50 Each
Jams from Peaches    $7.50 Each
Jams from Cherries    $7.50 Each
Jams from Apples    $7.50 Each
Jams from Apricots    $7.50 Each
Jams from Blackberries    $7.50 Each
Jams from Blueberries    $7.50 Each
Jams from Peppers    $7.50 Each
Syrups    $7.00 Each

Sister's Chocolates

A variety of handmade chocolates made right here in Dickinson, ND.  A variety of chocolates, also come in a variety of sizes. Only some are listed here. Great gift idea

Chocolate Peanut Butter Cups    Prices Vary
Chocolate Toffee Bark    Prices Vary
Chocolate Covered Gummy Bears    Prices Vary
Chocolate Mints    Prices Vary
Chocolate Almond Clusters    Prices Vary
Chocolate Coconut Cups    Prices Vary
Chocolate Covered Caramels    Prices Vary
Bear Claws    Prices Vary
Turtles    Prices Vary
Butterscotch Hay Stacks    Prices Vary

Grandma's Kuchen

Classic German dessert that includes custard and a 
variety of fillings. Locally made in Ashley, ND

Apple    $11.15 Each
Apricot    $11.15 Each
Blueberry    $11.15 Each
Caramel Apple    $11.15 Each
Cherry    $11.15 Each
Chocolate Cherry Kiss    $11.15 Each
Chocolate Chip    $11.15 Each
Cottage Cheese    $11.15 Each
Peach    $11.15 Each
Mixed Berry    $11.15 Each
Raspberry Lemonaid    $11.15 Each
Raisin    $11.15 Each
Raspberry    $11.15 Each
Raspberry Rhubarb    $11.15 Each
Rhubarb    $11.15 Each
Strawberry    $11.15 Each
Strawberry Rhubarb    $11.15 Each
Sugar    $11.15 Each